Ostatní: Dluhy manžela

Dluh

Dobrý den, dnes jsem zjistila že manžel má dluhy a je na něj podána exekuce, kvůli nedostatku financí byli ale peníze strženy z účtu mě, mohu se nějak bránit? Je nějaká šance dostat peníze zpět, když dluhy měl před svatbou? Děkuji za odpověď.

Vážená paní

Obecně lze říci, že dluh, který vznikl před svatbou, do společného jmění nepatří, ale dluh, který vzniknul po svatbě už ano. Většinou toto pravidlo platí, ne ale bez výjimky. Podle občanského zákoníku jsou součástí společného jmění také dluhy převzaté za trvání manželství, pokud se netýkají majetku, který náleží výhradně jednomu z manželů, a to v rozsahu, který přesahuje zisk z tohoto majetku, nebo je převzal jen jeden z manželů bez souhlasu druhého, aniž se přitom jednalo o obstarávání každodenních nebo běžných potřeb rodiny. Pokud tedy dluh není ve společném jmění manželů (tedy například jeden z manželů převzal bez vědomí druhého dluh, který je vzhledem k rodinnému rozpočtu neúměrně velký, nebo pokud společné jmění bylo už před vznikem dluhu v jiném než klasickém režimu, např. smluvním) platí, že se věřitel může uspokojit nejen z výlučného majetku dlužníka jako dosud, ale nově také ze společného jmění, ovšem pouze do výše, jakou by představoval podíl dlužníka, kdyby bylo společné jmění zrušeno a vypořádáno podle příslušných právních předpisů. Pokud tedy máte společný účet, je třeba exekutora informovat o této skutečnosti. Pokud máte vlastní účty a exekutor Vám strhl peníze za manželovy dluhy vzniklé před manželstvím, poté musíte podat podnět k exekutorovi, aby se tohoto jednání zdržel.

S pozdravem, Vaše nároky.cz

Zpět do Ostatní