Pracovněprávní nároky: Druh výpovědi pro nárok na odstupné

Ukončení pracovního poměru

DOBRY DEN CHCI SE ZEPTAT MANŽEL MÁ OD LISTOPADU PŘIZNAN INVALIDNÍ DUCHOD 3STUPNÉ TED JE DRUHY MĚSÍC NEMOCNY A CHCE UKONČIT NESCHOPENKU A DAT V PRÁCI VYPOVĚD JESTLI BUDE MIT NÁROK NA ODSTUPNÉ V PŘÍPADĚ ŽE MU PODNIK NENABIDNE JINOU PRACI MUŽETE MI PROSÍM NAPSAT PODLE JAKÉHO PARAGRAFU ZÁKONÍKU PRÁCE MÁ PODAT VÝPOVÉD ABY V PŘÍPADÉ DOSÁHL NA ODSTUPNÉ DĚKUJI ŠMÍDOVÁ

Dobrý den,

uznání invalidního důchodu nemá samo o sobě na převedení na jinou práci, popř. odstupné, nějaký významnější vliv. Doporučuji Vašemu manželovi, aby navštívil závodního lékaře, který by případně určil, že Váš manžel již není schopen ze zdravotních důvod konat dosavadní práci. Následně by na základě tohoto posudku mohl zaměstnavatel převést Vašeho manžela na jinou, pro něj vhodnou, práci.

Zaměstnavatel může rovněž za této situace s Vaším manželem ukončit pracovní poměr – ať již výpovědí, popř. dohodou, a Vašemu manželovi by náleželo odstupné ve výši dvanáctinásobku průměrného výdělku, jestliže nesmí manžel podle lékařského posudku vydaného poskytovatelem pracovnělékařských služeb („závodní lékař“) nebo rozhodnutí příslušného správního orgánu, který lékařský posudek přezkoumává, dále konat dosavadní práci pro pracovní úraz, onemocnění nemocí z povolání nebo pro ohrožení touto nemocí, anebo dosáhl-li na pracovišti určeném rozhodnutím příslušného orgánu ochrany veřejného zdraví nejvyšší přípustné expozice.

Jestliže by zdravotní nezpůsobilost k práci nebyla způsobena pracovním úrazem nebo nemocí z povolání, náleželo by Vašemu manželovi jen odstupné ve výši jednonásobku až trojnásobku průměrného výdělku dle závislosti na délce trvání pracovního poměru.

Další možný postup je následující: pokud vyjde najevo, že podle lékařského posudku vydaného poskytovatelem pracovnělékařských služeb nebo rozhodnutí příslušného správního orgánu, který lékařský posudek přezkoumává, nemůže Váš manžel dále konat práci bez vážného ohrožení svého zdraví a zaměstnavatel mu neumožnil v době 15 dnů ode dne předložení tohoto posudku výkon jiné pro něho vhodné práce, může manžel okamžitě zrušit pracovní poměr. V tomto případě mu bude náležet pouze náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku za dobu, která odpovídá délce výpovědní doby (zpravidla 2 měsícům). Podání výpovědi Vašim manželem s výpovědní dobou bohužel nelze přímo doporučit, neboť by mu nemuselo být odstupné zaměstnavatelem vyplaceno.