Ostatní: Exekuce na věci v bytě

Ostatní

Dobrý den. Můj dospělý syn bydlí v pronajatém bytě. O pronájmu je sepsaná smlouva. Veškeré vybavení bytu je pronajímatele, což je rovněž uvedeno (vyjmenováno) ve smlouvě. Syn má v bytě jen své osobní věci (prádlo, hygienické potřeby, jídlo, knížky...). Syn má nyní problémy s exekucí. Chci se zeptat, zda může proběhnout v pronajatém bytě exekuce na vybavení bytu (nábytek, elektrické spotřebiče a pod.), které podle smlouvy o pronájmu patří majiteli bytu. Děkuji za odpověď, případně na bližší odkaz.

rozba tzv. mobiliární exekuce, kdy dochází k soupisu movitého majetku dlužníka, může opravdu existovat. Soudní exekutor může sepsat movité věci, které by byly v pronajatém bytu. Je již potom na vlastníkovi věci, aby se bránil návrhem na vyškrtnutí věcí ze soupisu a následně případně vylučovací žalobou. Exekutor totiž nemusí vědět, že se jedná o věc, která není v majetku dlužníka. Určitě lze doporučit, aby si vlastník ponechal doklady ke koupi jednotlivých věcí, protože především na jejich základě bude moct prokázat své vlastnické právo.

Zpět do Ostatní