Realitní kanceláře: Fond pracovní doby a odpracované hodiny navíc

Práce přesčas

Dobrý večer, pracuji jako strážný na 12 hodinové směny. Jsem invalidní důchodce 1.stupně. Kolik je fond pracovní doby a jak se posuzují hodiny navíc. Mám 37,5 hod týdne uvedených ve smlouvě. Pracuji pouze na denní směnu. Prosím o odpověď. Díky a zdravím Věra Fey

Vážená pí. Fey

Dobrý den, měsíční fond pracovní doby se počítá z aktuálního pracovního úvazku, kdy počet pracovních dnů v měsíci vynásobíte počtem hodin, které máte denně odpracovat. V měsíci, který má 20 dnů a při denním úvazku 7,5 hodiny pak je měsíční fond pracovní doby, který musíte odpracovat 20 x 7,5 = 150 hodin. Pokud v měsíci odpracujete méně, tak Vám zaměstnavatel nic doplácet nemusí, naopak Vy si chybějící hodiny musíte nadpracovat. Pracujete-li např. i na směny, tak se měsíční fond pracovní doby vypočítá tak, že počet plánovaných směn v daném měsíci se vynásobí počtem hodin, které máte za směnu odpracovat a jedná se o individuální měsíční fond pracovní doby. V takovém případě nelze použít obecně platný měsíční fond pracovní doby, který je pro rovnoměrně rozvrženou pracovní dobu.