Pracovněprávní nároky: Náhrada mzdy při rozpadu firmy

Ukončení pracovního poměru

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat...v červnu mi po roce končí pracovní smlouva a nebude prodloužená z důvodu rozpradu firmy. S tím jsem se smířila, ale už minulý týden nám oznámili, že pro nás nemají práci a dali nám neplacené volno. Máme nárok na náhradu mzdy, když je to vina ze strany zaměstnavatele???ještě jsem dokonce zaslechla, že u neplaceného volna firma dokonce neplatí sociální a zdravotní pojištění....... děkuji za odpověd

Vážená,

Nemohl-li zaměstnanec konat práci pro překážky na straně zaměstnavatele, přísluší mu náhrada mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku; to neplatí, bylo-li uplatněno konto pracovní doby. Neplacené volno nesmí zaměstnavatel určovat, může se na něm s vámi jen dohodnout. Jelikož za dobu neplaceného volna neobdržíte mzdu, plat ani náhradu mzdy nebo platu, neodvádí se za vás záloha na daň z příjmu, a protože vyměřovacím základem pro sociální pojištění je úhrn příjmů, které jsou předmětem daně, neodvádí se z neplaceného volna pojistné na sociální pojištění. Jako podmínku ale smí zaměstnavatel požadovat úhradu zdravotního pojištění. V písemné dohodě se s vámi však může dohodnout, že mu zaplatíte zcela nebo z části částku odpovídající pojistnému, které za vás a za sebe má zaměstnavatel povinnost hradit v době, kdy vám poskytl pracovní volno bez náhrady příjmu.

S pozdravem, Vaše nároky.cz