Pracovněprávní nároky: Nárok na podporu v nezaměstnanosti

Ukončení pracovního poměru

Dobrý den, 28.2.2017 mi končí zkušební doba v zaměstnání. Zaměstnavatel mi dá výpověď ve zkušební době. Nyní jsem v pracovní neschopnosti od 15.2. do konce měsíce. Mám po skončení pracovního poměru nárok na podporu v nezaměstnanosti nebo je lépe dále marodit? Děkuji.

Pokud zaměstnanec ve zkušební době onemocní, je chráněn před skončením pracovního poměru ve zkušební době a zaměstnavatel ho tedy nesmí propustit. To ale platí jen prvních 14 kalendářních dnů pracovní neschopnosti, 15. kalendářní den už mu zaměstnavatel může vyrozumění o zrušení jeho pracovního poměru doručit. Dále je nutno přihlédnout k § 35/4 ZP, který ve větě druhé říká: „O dobu celodenních překážek v práci, pro které zaměstnanec nekoná práci v průběhu zkušební doby, a o dobu celodenní dovolené se však zkušební doba prodlužuje.“ Tzn. že zkušební doba se prodlužuje o počet dní strávených v pracovní neschopnosti.
Co se týče rozdílu mezi nemocenskou a podporou v nezaměstnanosti.

Nemocenská nahrazuje výpadek příjmu v případě pracovní neschopnosti. Vyplácí se v rámci systému nemocenského pojištění. Nemocenská dávka je vyplácena až od 15. dne nemoci. Od 4. do 14. dne nemoci vyplácí práce neschopnému zaměstnavatel náhradu mzdy (pozor!!! jen za pracovní dny). Zákonem stanovená (základní) výše náhrady mzdy je 60% redukovaného průměrného výdělku. Pro lepší představu přikládám kalkulačku, ve které si můžete výši nemocenské spočítat: https://www.vypocet.cz/nemocenska, nemocenskou je dále možno pobírat max. 380 dní.

Podpora v nezaměstnanosti závisí na věku člověka, pět měsíců u člověka do 50 let, osm měsíců u člověka nad 50 do 55 let, jedenáct měsíců u člověka staršího 55 let. První dva měsíce dosahuje podpora v nezaměstnanosti šedesáti pěti procent průměrného měsíčního čistého výdělku v posledním zaměstnání. Další dva měsíce padesáti procent. Následně čtyřiceti pěti procent předchozího výdělku. Pokud navíc dostanete odstupné, výplata podpory v nezaměstnanosti se odloží (např. při odstupném ve výši tří platů lze podporu čerpat až od čtvrtého měsíce). Aby vznikl nárok na podporu v nezaměstnanosti, tak je nutné navíc získat dobu pojištění v rozsahu alespoň 12 kalendářních měsíců v posledních dvou letech.

Pokud bych tudíž mohl radit, dlouhodobě je lepší zůstat na neschopence, než na podpoře. Je však právem zaměstnavatele Vás i přes nemoc ve zkušební době propustit, a to od 15. dne Vaší neschopnosti. Co se však týče nemocenské, o tuto nepřijdete ani v případě ztráty zaměstnání.