Pracovněprávní nároky: Návštěva lékaře v pracovní době

Spor se zaměstnavatelem

Dobrý den, pracuji ve 2směnném provozu a chtěla bych se zeptat, jak je to s nárokem na propustku. Potřebuji na plánovanou kontrolu na speciální pracoviště, návštěva se nedá naplánovat mimo pracovní dobu. Zaměstnavatel tvrdí, že si propustku budu muset napracovat - propustky prý neproplácí. Ještě bych potřebovala vědět, jak je to s propustkou v případě doprovodu osoby blízké k lékaři. Děkuji za odpověď.

Dobrý den, nerozumím přesně první části Vašeho dotazu, respektive co myslíte kontrolou na speciálním pracovišti.

Dotazujete se zřejmě na překážky v práci na straně zaměstnance ve smyslu části osmé zákoníku práce (§ 191 – § 210), při nichž zaměstnanci náleží pracovní volno (tj. zaměstnavatel je povinen omluvit nepřítomnost zaměstnance) a v některých případech i náhrada mzdy.

Problematiku tzv. jiných důležitých osobních překážek v práci upravuje také nařízení vlády č. 590/2006 Sb. V jeho příloze je definován okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci. Spadá sem např. pracovnělékařská prohlídka související s výkonem práce (pokud tímto myslíte kontrolu na speciálním pracovišti). V takovém případě musí zaměstnavatel poskytnout zaměstnanci na nezbytně nutnou dobu pracovní volno.

Co se týče druhou částí Vašeho dotazu, příloha nařízení toto upravuje tak, že zaměstnanec má právo na pracovní volno k doprovodu rodinného příslušníka do zdravotnického zařízení k vyšetření atd., a to na nezbytně nutnou dobu a nebylo-li možné provést úkony mimo pracovní dobu. Jde-li o doprovod manžela, druha nebo dítěte, rodiče a prarodiče, pak má zaměstnanec nárok i na náhradu mzdy, pokud mu ovšem nepřísluší ošetřovné z nemocenského pojištění (viz zákon o nemocenském pojištění).