Pracovněprávní nároky: Odmítnutí potvrzení výplatnice

Spor se zaměstnavatelem

Dostávám kvůli úrazu u bývalého zaměstnavatele rentu.Bývalá účetní u současného zaměstnavatele mi vždy bez problémů potvrdila výplatnici a já ji pojišťovně odseslal a následně mi renta byla vyplacena.Když jsem přišel nyní pro potvrzení k nové účetní tak mi odmítla potvrdit výplatnici s tím že chce kontakt na pojišťovnu.Ptal jsem se na pojišťovně a bylo mi řečeno že současný zaměstnavatel si nemůže nárokovat kontakt na pojišťovnu když úraz vznikl u jiného.S tím jsem šel k účetní ale ta mi opět řekla že mi výplatnici potvrdí jen výměnou za kontakt na pojišťovnu aniž by mi byla schopná ukázat nebo sdělit dle jakého zákona nebo nařízení jsem povinen jim ten kontakt dát když sama pojišťovna o kontakt nestojí.Mám podezření na šikanu a chci se optat jestli to mám řešit stížností na Inspektorát práce?

Dobrý den,

Podle § 142 odst. 5 má zaměstnavatel povinnost Vám vydat písemný doklad obsahující údaje o jednotlivých složkách mzdy nebo platu a o provedených srážkách. Pokud tedy Váš zaměstnavatel tuto povinnost neplní, je podání podnětu na Inspektorátu práce jednou z možností, jak ho k splnění jeho povinnosti přimět.

S pozdravem, Vašenároky.cz