Pracovněprávní nároky: Odmítnutí práce ze zdravotních důvodů

Spor se zaměstnavatelem

Dobry den, mela bych k Vam velikou prozbu, mam castecny invalidni duchod 1 stupne, lecim se z Bechterevem, a taky s vysokym tlakem a srdcem, pracuji v jedne firme, jako logistik, 1rok a 8 mesicu, na neurcito. Tento tyden, jsem dostala od svého nardrizeneho vytikaci dopis, za to ze jsem odmitla praci, kterou my chtěl dat, odmitla jsem ji, protože byla pro me moc namahava a tezka, presto na me usiloval a chtěl abych ji sla opakovane udelat a ja jsem odmitla. Prosim Vas je mozny, aby se takhle firma mohla chovat k nemocnym lidem?? co pak nemam nejaky prava ?? Co pak je mozny, aby fima nemela a nemusela mit nejaky ohledy na invalidni lidi??? Prosim Vas můžete my odpovědět?? Mockrat dekuji za vyjadreni. Zupkova Helena

Vážená paní Zupková,

zákoník práce v rámci úpravy bezpečnosti a ochrany zdraví při práci obsahuje povinnost zaměstnavatele nepřipustit, aby zaměstnanec vykonával zakázané práce a práce, jejichž náročnost by neodpovídala jeho schopnostem a zdravotní způsobilosti. V případě, že má zaměstnavatel pochybnosti o zdravotní způsobilosti zaměstnance k práci, má právo vyslat jej na mimořádnou pracovnělékařskou prohlídku. Pokud jste odmítla práci, která neodpovídá Vaší zdravotní způsobilosti, nemá zaměstnavatel nárok na to vytýkat Vám toto jako neuposlechnutí pokynu zaměstnavatele. V případě, že odmítnete konat práci, kterou máte sjednanou v rámci pracovní smlouvy, je třeba zaměstnavatele informovat o skutečnosti, že již nejste zdravotně způsobilá tuto práci konat a požádat o přeřazení na jinou práci. Do doby přeřazení nemáte povinnost tuto práci konat, pokud by pro Vás byla namáhavá, popř. zcela nevhodná vzhledem k Vašemu zdravotnímu stavu (toto vše je dnes i judikováno NS ČR).

S pozdravem,

Vaše nároky