Pracovněprávní nároky: Platnost vytýkacího dopisu

Spor se zaměstnavatelem

Dobrý den,jsem řadovým zaměstnancem v jedné firmě, zaměstnavatel mi chce dát vytýkací dopis za to, že jsem nebyl na schůzce ze zaměstnanci, která se konala po noční směně po pracovní době cca od 06:15. Vím, že má ze zákona dáno, že musí informovat zaměstnance o chodu firmy atd. ale také jsem četl v ZP, že pokud to nemůže sdělit zaměstnancům v pracovní době, tak má možnost podat jim to písemnou formou, tzv. výpisu z jednání-schůzky. Má tedy právo dát mi vytýkací dopis za to, že jsem šel po pracovní době domů a nešel na schůzku? Děkuji mnohokrát

Dobrý den,
zaměstnavatel má povinnost informovat zaměstnance vhodným způsobem, tím je myšleno na schůzce, mailem nebo písemně. Nicméně výběr formy sdělení je na zaměstnavateli. Pokud jste však měl odpracovanou noční směnu, lze očekávat, že by daná schůzka přesáhla pracovní dobu bez nároku na odpočinek. Proto mám za to, že vhodným způsobem je v tomto případě písemný zápis ze schůzky. Také proto, aby zaměstnavatel mohl vyžadovat chování se podle sdělených informací.
Co se týká vytýkacího dopisu, zaměstnavatel Vám může vytknout prakticky cokoliv, tedy i Vaši neúčast na informační schůzce, nicméně dokud nedojde k rozvázání pracovního poměru pro soustavné méně závažné porušování pracovních povinností, nemusíte k vytýkacímu dopisu přihlížet. Pokud by došlo k rozvázání pracovního poměru z tohoto důvodu, je nutné do dvou měsíců napadnout výpověď u soudu, který bude zkoumat opodstatněnost těchto výtek. V případě, že je toto jediná výtka vůči Vaší osobě, neměl bych tento vytýkací dopis za tak závažný, jak se může na první pohled zdát.