Ostatní: Poplatky za rádio

Ostatní

Prosím o radu,přišla mi predzalobni upomínka za rozhlasový poplatek,loni v říjnu mi zaslali dopor.dopis,ve kterém me zadali o přihlášení radia,jelikož jej nemám a jsem již 2 roky vedena na úřadu prace/jsem osvobozena od poplatku/na dopis jsem nereagovala,nyní přišla pokuta kolem 6 tisíc,mužů se nějak bránit?děkuji za odpověď

Dobrý den,

osvobození od koncesionářských poplatků mohou být fyzické osoby ze zdravotních (koncesionářem není osoba slepá na obě oči nebo hluchá na obě uši) nebo sociálních důvodů (koncesionářem není člověk, jehož čistý příjem za uplynulé kalendářní čtvrtletí nedosahuje 2,15násobku životního minima, anebo když součet příjmů všech členů domácnosti nedosahuje 2,15násobku jejího životního minima). Aktuální výši životního minima naleznete na stránkách MPSV. Poplatník přihlášený přes SIPO je povinen místně příslušné provozovně pošty písemně doložit okolnosti prokazující osvobození od povinnosti platit za přijímač poplatek. Přímý poplatník podobně komunikuje přímo s ČT.

Pokud nemáte žádný TV ani rozhlasový přijímač, musíte nejpozději do 30 dnů od doručení výzvy od veřejnoprávního média (ČT, ČRo) čestně prohlásit, že nevlastníte a nepoužíváte televizní ani rozhlasový přijímač, eventuálně jste na obě oči slepá, oboustranně hluchá nebo pobíráte méně než 2,15násobek životního minima Promlčením lhůta 30 dnů znamená, že se stáváte koncesionářem podle zákona. O následku nepodání čestného prohlášení musíte být poučena přímo ve výzvě.

Pokud jste tedy čestné prohlášení nepodala, a poučení o následcích bylo součástí výzvy, bude pokuta patrně naúčtována po právu. Vzhledem k okolnostem bych se ale pokusil docílit jejího alespoň částečného prominutí.

Zpět do Ostatní