Pracovněprávní nároky: Příplatky za rizikovou práci

Příplatky

Před 6ti lety převzala naší firmu nová firma.Okamžitě zrušila příplatky za prostředí,zámečníkům cca.800Kč,svářečům cca.1 000Kč/1měs.,s tím,že se nejedná o rizikové pracoviště,ale když nás posílá na preventivní prohlídky,tak požadavek zní na vyšetření na riziko-zrak,sluch,plícní.Zámečníci brousí=hluk,prach,atd.,svářeči svařují=hluk,splodiny,záření-světelné,ultrafialové,tepelné,apod.Firma se brání,že na toto se příplatky za prostředí=riziko ohrožení na zdraví,se nevztahují.Děkuji.Ivo

Dobrý den, jestliže se domníváte, že zaměstnavatel jedná protizákně, tedy že Vám nevypláci příplatky za rizikovou práci, na které byste měli mít nárok, máte několik možností, jak se bránit. Prvně je ideální zkusit domluvu se zaměstnavatelem, vyzvat jej, aby Vám příplatky dle zákona byly vypláceny, protože se o rizikovou práci jedná. Pokud však bude jeho postoj stále zamítavý, můžete dát podnět na inspekci práce, která vyšetří, zda zaměstnavatel skutečně protizákoně jedná. Jako třetí možností je obrátit se přímo na právníka, který bude Vaše příplatky po zaměstnavateli vymáhat, zde je však potřeba mít důkazy, zda skutečně došlo ze strany zaměstnavatele k pochybení.

Konkrétněji o příplatcích na stránkách ministerstva ZDE.