Pracovněprávní nároky: Proplacení dovolené

Dovolená

Dobrý den.chci se poptat dala jsem výpověď dvouměsíční a chci si vybrat dovolenou na kterou mám nárok a zaměstnavatel ještě nemá za me náhradu tak mi sdělil ze mi ji proplatí. Ale Já ji chci vybrat má právo mi ji nedat? Delam jako servírka v male hospůdce. Předem děkuji za odpověď. Fizkova

Dobrý den,
určování čerpání dovolené je v kompetenci zaměstnavatele. Zaměstnavatel je povinen písemně oznámit tuto dobu čerpání dovolené zaměstnanci alespoň 14 dnů předem. Při určování čerpání dovolené musí zaměstnavatel přihlížet k oprávněným zájmům zaměstnance, ale i k provozním důvodům zaměstnavatele. V případě skončení pracovního poměru je možné nevyčerpanou dovolenou i proplatit. Rozhodnutí o tom, zda Vám bude umožněno čerpat dovolenou dle Vaších požadavků, nebo Vám ji zaměstnavatel proplatí, je tedy v kompetenci zaměstnavatele.