Pracovněprávní nároky: Proplacení státního svátku

Státní svátek

Dobrý den, nastoupila jsem jako prodavačka a hned u první výplaty mi něco nesedí. Nastoupila jsem 24.10. 2016, kdy 28.10. je státní svátek. Podle nového zákona jsme měli zavřeno a zaměstnavatel tvrdí, že svátek neproplatí, protože jsme nebyli v práci. Má na to právo, nebo s námi sprostě zametá? Děkuji za odpověď

Pěkný den,

k Vašemu dotazu, zaměstnanci, který nepracoval proto, že svátek připadl na jeho obvyklý pracovní den, přísluší náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku nebo jeho části za mzdu nebo část mzdy, která mu ušla v důsledku svátku, viz Zákoník práce §115 odst. 3. Ve Vašem případě je důležité, jestli jste v pracovním poměru, pokud ano, svátek by pro Vás jistě neměl představovat finanční újmu.Zaměstnavatel by měl svátek proplatit.