Pracovněprávní nároky: Výpověď z doby určité

Ukončení pracovního poměru

Dobry den,prosim o radu.Dnes jsem dostala vypoved,chci ověřit,zda je vse v poradku.Pracuji v materske skole jako pracovnice provozu na dobu urcitou.Tikrat mi byla prodlouzena smlouva po roce,jednou na 3 roky (které ted uplynuly),takze jsem tu celkem 6 let.Dle slov zamestnavatele mi jiz smlouvu na dobu určitou prodlouzit nemůže a na dobu neurčitou nechce.Je tedy vse v poradku? Dekuji moc za Vasi odpověď Prokopová

Dobrý den,

pracovní poměr na dobu určitou může být prodloužen maximálně 2x – jestliže jste tedy již pracovala 3 roky na základě 3 pracovních poměrů uzavřených na dobu 1 roku (popř. byl pracovní poměr 2x po roce prodloužen), další prodloužení je již proti zákoníku práce. Zákoník práce však stanovuje zaměstnanci obranu, jak může v takovém případě postupovat.

Jestliže zaměstnavatel sjednal pracovní poměr v rozporu s výše uvedeným – tedy po 3. prodloužil pracovní poměr na dobu určitou, můžete mu písemně oznámit před uplynutím sjednané doby, že trváte na tom, aby Vás zaměstnavatel dále zaměstnával – v tomto případě platí, že se bude jednat o pracovní poměr na dobu neurčitou. Jestliže to nebude chtít zaměstnavatel respektovat, můžete do 2 měsíců ode dne, kdy měl pracovní poměr skončit uplynutím sjednané doby, podat návrh na určení, zda byly splněny podmínky ke zřízení/prodloužení pracovního poměru na dobu určitou, k soudu.

Existují však i zde výjimky, a to, když jsou u zaměstnavatele dány vážné provozní důvody, na jejichž základě nelze po zaměstnavateli požadovat, aby s Vámi uzavřel pracovní poměr na dobu určitou. Tyto důvody by však musely být uvedeny v písemné dohodě zaměstnavatele s odborovou organizací. Jestliže u Vás odborová organizace nepůsobí, je možné tuto dohodu nahradit vnitřním předpisem.