Pracovněprávní nároky: Změna pracovní pozice po nemocenské

Spor se zaměstnavatelem

Dobrý den. V součané dobe jsem v pracovní neschopnosti od 10. 6. 16. Kvůli problemům ve svém osobním životě jsem se dopustila pokusu o sebevraždu. Zaměstnavatel po mě žádá posouzení od svého závodního lélaře, který je zároveň mým ošetřujícím lékařem, o mé emočni způsobilosti vykonávat svou dosavadní práci. Pracuji na pozici socialniho pracovnika pro náhradní rodinnou péči. Naposledy, když jsem mluvila se svou vedoucí, tak mi nechce vratit mou současnou pozici a nabízí mi práci sociálního kurátora a opatrovníka nesvéprávných občanů, která je stejně náročná ne-li náročnější. Ráda bych svou původní práci a nevím, zda má zaměstnavatel nárok zadat posouzení mého zdravotního stavu administrativní práce která je zařazena v kategorii první? Děkuji za odpoveď Sn.

Dobrý den,

Zákoník práce upravuje pouze posuzování zdravotní způsobilosti k výkonu práce. Jediný způsob, jak by Vaše emoční způsobilost mohla zasáhnout do zdravotní způsobilosti je případ, kdyby se Vaše emoční problémy, například stres, projevily negativně na Vašem zdraví a z toho důvodu byste se stala zdravotně nezpůsobilou.

Co se týká návratu z nemocenské, je povinností zaměstnavatele Vám umožnit, abyste pokračovala ve výkonu práce na stávající pozici, pokud jste způsobilá tuto práci vykonávat.