Právo na vaší straně

Autorizovaný prodejce automobilů odmítl vrátit zálohu za auto

25.2.2020

AKTUALITY

Pan Ladislav si po vážné autonehodě, kdy jeho vozidlo zůstalo nepojízdné, dlouho šetřil na nový vůz. S vidinou nového automobilu šel do autorizované prodejny vozů, kde si auto vybral a rovnou zaplatil zálohu 20 tisíc korun. Bohužel z nečekaných důvodů musel koupi vozu zrušit. Automobilka mu však odmítla navrátit zálohu i přesto, že v obchodních podmínkách o tom nebyla ani zmínka.

Ze strachu z ojetých vozů a jejich kvality se pan Ladislav obrátil na oficiální autorizovanou prodejnu automobilů, o které si myslel, že je solventní. Výběr proběhl v pořádku. Pan Ladislav si vybral auto, které mu nejvíce vyhovovalo. Bez problému složil zálohu 20 tisíc korun.

Automobil měl být kupujícímu dodán za 3 měsíce. Kvůli nečekaným osobním událostem v rodině byl však pan Ladislav donucen po měsíci zrušit objednávku. V tu chvíli nastal problém. Prodejna se začala cukat a komunikace vázla.

Pan Ladislav se proto obrátil na společnost Vaše nároky.cz a zadal si případ, kterému se začal věnovat spolupracující advokát. Ten poprosil kupujícího o zaslání ofocené kopie stornované smlouvy o koupi vozu, na jejímž rubu byly sepsány všeobecné obchodní podmínky.

Advokát ze všeobecných obchodních podmínek usoudil, že v nich není zakomponovaná žádná část o nevrácení kauce v případě stornování smlouvy, a tudíž nevznikl automobilce žádný nárok si zálohu na automobil ponechat. Advokát proto sepsal předžalobní výzvu, ve které po protistraně požadoval vrácení 20 000 Kč. Protistrana na předžalobní výzvu naštěstí reagovala kladně a odpověděla, že si pan Ladislav může na pobočku přít pro plnou výši zálohy.

Rada na závěr od pana Ladislava zní: „Pokud se domníváte, že máte na vrácení zálohy nárok, nenechte si to vyvrátit, ať už prodejce tvrdí cokoliv. Protože podle slov prodávajícího jsem byl na této konkrétní pobočce úplně první, komu byla záloha vrácena.“

Dluží vám někdo peníze nebo odškodnění?

Pomůžeme! Stačí zadat případ k posouzení a o vše ostatní se postaráme. Pro vás bez rizika a strachu z vysokých nákladů. Advokáta totiž platíme my! Více zde nebo na tel. 530 514 514.

zadat případ