Právo na vaší straně

Ryanair znovu ruší stovky letů. Cestujícím náleží vysoké odškodnění

12.9.2018

AKTUALITY

Část pilotů společnosti Ryanair vstoupilo znovu do stávky. Letecká společnost bude muset cestujícím za zrušené lety nejen vrátit peníze za letenky, ale i vyplatit odškodnění.

Zaměstnanci letecké společnosti Ryanair vyhlásili na 12. září 2018 stávku. Kvůli stávce bylo zrušeno stovky letů. Důvodem stávky části zaměstnanců z Něměcka byl požadavek na zlepšení pracovních podmínek.

Dopravce údajně všechny své klienty, kterých se stávka dotkne, informoval, že mají nárok na vrácení ceny letenky či na náhradní let. Avšak POZOR! Cestující mohou mít navíc nárok na finanční kompenzaci za způsobené potíže!

Kdy vzniká nárok na odškodnění za zrušený let?

Za stávku pilotů náleží odškodnění

Nařízení EU, podle kterého se vyplácí odškodnění za zrušené lety, stanovuje, kdy je dopravce za zrušení zodpovědný a kdy naopak není. Pokud by se jednalo o stávku zaměstnanců letiště, pak by letecká společnost za zrušené lety odpovědná nebyla. Jestliže se však jedná o stávku zaměstnanců přímo dopravce, pak je dle Evropské unie za zrušené lety dopravce odpovědný.

Na základě odpovědnosti dopravce pak vzniká cestujícím, kterým byl kvůli stávce zrušen let, nárok na finanční kompenzaci 250 – 600 €.
 

Aktualizace z 20.5.2019: Stávka pilotů letecké společnosti byla zařazena mezi mimořádné okolnosti. Odškodnění proto bohužel v těchto případech cestujícím nově nenáleží. 

Jak se výše odškodnění stanovuje?

Výše odškodnění se stanovuje podle délky trasy letu.

  • 250 € při letu do 1500 km
  • 400 € při letu dlouhém 1500 – 3500 km
  • 600 € při letu nad 3500 km

Jak odškodnění získat?

Stačí vyplnit online formulář na našich webových stránkách a komunikaci s Ryanairem vyřešíme za vás. Získáme pro vás nejvyšší možné odškodnění.

vyplnit online formulář k posouzení letu