Právo na vaší straně

Zaměstnavatel odmítl zaplatit 22 000 Kč na prémiích, nakonec musel uhradit 108 000 Kč za cestovné

19.6.2019

AKTUALITY

Paní Kamila s přítelem odpověděli na inzerát práce uklízeče přes prázdniny. Se zaměstnavatelem se dohodli na hrubé mzdě s následnými prémiemi. Konkrétně podepsali smlouvu, ve které byla uvedena odměna za práci 11 000,- Kč a pouze ústně se dohodli na dalších 11 000,- Kč tzv. na ruku.

Pán působil skrz sms zprávy a emaily jako slušný chlapík. Chápali jsme prémie pouze jako nějakou účetní praktiku a slepě mu důvěřovali,“ přiznává paní Kamila.

Oba měli dle smlouvy pracovat původně v Praze. To, že vyrazí za prací až do Francie, se smskou dozvěděli až v den nástupu do práce.

Kdo by si nechtěl udělat pracovní výlet, že? První měsíc šlo vše jako po drátkách. Oba dostali slíbených 22 000,- Kč. Při druhé platbě si však zaměstnavatel usmyslel, že pracují moc pomalu, a bez žádného varování nebo rozhovoru vyplatil pouze ve smlouvě uvedených 11 000,- Kč.

Rychle si pár uvědomil svou chybu. Vyplacení zbylé poloviny neměli zakomponováno v pracovní smlouvě a zaměstnavatel rozhodně ustoupit nehodlal. Několikrát se snažili situaci vyřešit, ale polovina výplaty se zdála nedosažitelná. Proto se prvně přítel paní Kamily, a nakonec i ona, obrátili pro pomoc na Vaše nároky.cz

Bohužel nelze vymáhat nedoplatek mzdy nad rámec výše mzdy sjednané ve smlouvě. Avšak, jelikož místo v Praze, vykonávali zaměstnanci práci ve Francii, může být výkon považován za pracovní cestu,“ okomentoval případ spolupracující právník, který paní Kamile i jejímu příteli oznámil, že mají každý nárok na 54 000 Kč. Dle zákona při pracovní cestě ve Francii totiž zaměstnanci náleží stravné ve výši 34 - 45 EUR za den!

Případ byl nakonec řešen soudem, který skončil vítězstvím paní Kamily a Pavla. Namísto 22 000 Kč tak dohromady dostali 108 000 Kč!  

Příběh pana Pavla dokonce uveřejnil deník Blesk v článku Pavel zažaloval šéfa o prémie. Přišel si na 50 tisíc korun

Nevyplacená mzda?

Také řešíte nevyplacenou mzdu? Pomůžeme vám! Stačí vyplnit online dotazník a přiložit dokumenty, které k případu máte. Spolupracující právník se zdarma a nezávadně podívá, zda máte na peníze nárok. V případě, že ano, rádi Vám peníze pomůžeme získat.

Vyplnit online dotazník k zadání případu