Pracovněprávní nároky: 20 hodin přesčasů zdarma

Práce přesčas

Dobrý den, mám na Vás dotaz ohledně přesčasů v naší firmě. Od nového roku nám bylo sděleno majitelem firmy, že nám bude zvýšen plat o 3000 Kč a že v tomto zvýšení je započítáno 20 hodin přesčasů zdarma pro firmu. Ve smlouvě ovšem žádná taková informace není. Přesčasy jsou placeny pouze nad 20 hodin, a to formou odměny, přímo práci za přesčas na výplatní pásce nemám uvedenou. V evidenci docházky máme skutečně odpracované hodiny, ve výkazu pak pouze odpracovanou dobu bez přesčasů, pokud máme přesčasy nad 20 hodin, máme je ve výkazu na zvlášť přilepené pásce, která se dá lehce oddělit. Takový postup se mi zdá poněkud zvláštní. Když jsem si chtěla vybrat za přesčasové hodiny náhradní volno k návštěvě lékaře, bylo mi řečeno, že jedině z hodin které jsou nad těch 20 hodin firmě, jinak ne, ať si prý vezmu dovoleno. Zajímalo by mě zda zaměstnavatel jedná správně. Předem děkuji za odpověď. S pozdravem Marie Macháčková

Vážená paní,

Takovýto postup není v souladu se zákoníkem práce, neboť práce přesčas může být nařízena pouze ve vyjímečných případech a musí být řádně proplacena.
V případě, že se cítíte být jednáním zaměstnavatele poškozena, je nejlepším postupem napsat podání na inspektorát práce, popř. i finanční úřad.