Pracovněprávní nároky: 7denní ochranná lhůta

Ochranná lhůta

Dobrý den, nechápu existenci 7denní ochranné lhůty v případě ukončení zaměstnání a následném omarodění. Někomu tady radíte, že má nárok od 4.-14.dne na náhradu mzdy od zaměstnavatele a poté od 15dne na nemocenskou, ale zároveň zmiňujete že prvních 14dní člověk nedostane nic, protože už není zaměstnanec. V tom se tato lhůta může zrušit, jelikož podpora v nezaměstnanosti je vyplácena i v marodním od prvního dne a dokonce je vyšší (cca 65% versus 45%). Kdo mi dá náhradu mzdy od 4.-14.dne? To má člověk vyžít třeba se 4000,- na měsíc? Co je to za ochrannou lhůtu, koho chrání? Děkuji za odpověď, s pozdravem T. Č.

Dobrý den,

ochranná lhůta slouží k ochraně lidí, kteří skončili pracovní poměr (ať už výpovědí, či dohodou), momentálně jsou nezaměstnaní a do 7 dnů po ukončení pracovního poměru onemocní. Přestože nejsou zaměstnaní, mají nárok na nemocenskou. Ta je jim vyplácena od 15. dne na nemocenské. Do té doby člověk nedostane nic, jelikož chybí zaměstnavatel, který by vyplácel náhradu mzdy. Pokud by člověk byl zaměstnaný, dostal by od 4. do 14. dne náhradu mzdy od zaměstnavatele a od 15. dne by dostával nemocenskou.

Podporu v nezaměstnanosti je možné mít přiznanou již od prvního dne po skončení pracovního poměru. K registraci však nemůže dojít, pokud je člověk na nemocenské.