Bydlení: Automatické prodloužení doby nájmu

Nájemní smlouva

Dobrý den,chtěl jsem se zeptat, bydlíme v pronajatém bytu a smlouva byla uzavřena na dobu určitou od 17.3.2014 do 17.4.2015. V bytu jsme dále zustali a majitelka neměla žádné namitky, našli jsme si větší a hezčí byt, zdělil jsem tedy majitelce že se budeme stěhovat, reakce byla že mi nadále platí najemní smlouva a vypovědní lhůta 3 měsíce je opravdu platná? nedostal jsem žádný dodatek ke smlouvě a nic jineho, momentalně jsme se odstěhovali a stale po nás chce nájem na další měsíc. Má na to právo? trvalé bydliště máme jinde elektřina je odhlašena a v bytě nebydlíme. Děkuji za odpověd

Dobrý den,

Vaši problematiku upravuje zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, konkrétně § 2230 a následující. Pokud jste v pronajatém bytě setrvali po dobu alespoň tří měsíců po skončení nájmu na dobu určitou, automaticky dochází k prodloužení nájmu o tutéž dobu, po kterou trval původní nájem. Nájem na dobu určitou může obecně každá ze stran vypovědět jen v případě, že ve smlouvě byly zároveň ujednány důvody výpovědi a výpovědní doba. Záleží tedy na tom, co je sjednáno v nájemní smlouvě.

Pokud v nájemní smlouvě nemáte sjednanou možnost skončení nájmu na dobu určitou ze strany nájemce, můžete jako nájemce vypovědět nájem na dobu určitou, jen změní-li se okolnosti, z nichž obě strany při vzniku závazku ze smlouvy o nájmu zřejmě vycházely, do té míry, že po nájemci nelze rozumně požadovat, aby v nájmu pokračoval.

Zpět do Bydlení