Ostatní: Autorské právo

Autorské právo

Dobrý den, rád bych se zeptal na jednu věc z oblasti autorského práva. Kdysi jsem napsal pohádku, kde jsem si vymyslel postavu a jméno hlavního hrdiny (Bum-ti), pak jsem se dozvěděl, že jedna paní napsala pokračování pohádky a použila jméno (vlastně i osobu) mého hlavního hrdiny. Je přebírání originálních postav a jejich jmen právně v pořádku?

Dobrý den,

literární dílo, jako autorské dílo, je autorským zákonem chráněno jednak jako celek, stejně tak jsou pak autorskoprávně chráněny i jeho jednotlivé složky, pokud po oddělení od celku splňují samy o sobě znaky autorského díla (pokud hlavní hrdina Vaší pohádky disponuje charakteristikami, které jej činí rozpoznatelným, bude s největší pravděpodobností tuto podmínku splňovat). V takovém případě pak není možné autorsky chráněnou postavu bez souhlasu autora užít a Vám vznikají nároky z autorskoprávní ochrany jak finančního tak nefinančního charakteru (jejich konkretizace pak bude záležet na všech okolnostech případu).

Další věcí je, pokud autorka "pokračování" bez Vašeho souhlasu užila více, než jen hlavní postavu (např. použila dějovou linii, další postavy, prostředí a jiné autorskoprávně chráněné aspekty Vašeho díla), mohla se i v tomto případě dopustit neoprávněného užití ve smyslu autorského zákona. Zde je pak nutno posoudit, zda se jednalo o pouhou inspiraci, či tzv. vytěžení autorského díla, které je samozřejmě protiprávní.

Bohužel bez znalostí zcela konkrétních okolností případu a prostudování podkladů není možné Vám poskytnout konkrétnější radu.

Pokud máte zájem, můžete případ zadat na webových stránkách společnosti Vaše nároky.cz.

Zpět do Ostatní