Reklamace/e-shopy: Bazar odmítl zpět vykoupit vadné auto

Reklamace automobilu

Dobrý den, před 14 dny jsem koupila v bazaru auto,které po najetí 300km začlo nehorázně kouřit z výfuku černý kouř. Nedá se s autem jezdit,protože dým je tak velký že by to bylo na pokutu.Volala jsem do bazaru,že nastal u auta tento problém a zeptala se zda si ho vykoupí zpět. Bylo mě řečeno že ano a že druhy den zavolají a řeknou vykupní cenu. Jenže se už neozvali tak jsem se rozhodla zavolat znova a bylo mě oznámeno že ho nevykoupí.Vypadá to,že odešly vstřiky plus začlo svítit ABS. Tak že bych se chtěla zeptat, jak by se dalo dál postupovat a jestli mám nějakou možnost auto reklamovat? Děkuji s pozdravem Hráčková

Vážená pí. Hráčková

V případě koupě auta z bazaru je problém, že prodávající skoro nikdy neinformuje kupujícího o skutečném stavu vozu. Tyto problémy mohly nastat z mnoha příčin. Nejdůležitější otázkou zůstává, co bylo sjednáno v kupní smlouvě, popř. je důležité v jakém stavu mělo auto podle inzerce prodávajícího být. Je třeba posoudit, zda s autem bylo zacházeno tak, jak mělo. V takových případech bývá ideální nechat si zpracovat odborný posudek o stavu vozu (toto je ovšem celkem nákladný proces s nejistým výsledkem!) a v případě, že bude zjištěno, že se předmětné vady nemohly vyskytnout po nájezdu pouhých 300 km (tzn. opotřebení vstřiků a ABS bude uznáno jako dlouhodobě vznikající vada), můžete dle OZ odstoupit od smlouvy a vůz vrátit, popř. můžete žádat dodání stejného vozu (pokud je to možné), nebo požadovat přiměřenou slevu z kupní ceny vozu (cca tolik, kolik dáte za opravu + znalecký posudek), nebo máte nárok na bezplatnou opravu vady.