Pracovněprávní nároky: Častá práce přesčas

Práce přesčas

Pracuji jako pokladní na krátký a dlouhý týden (12 hod.). Dostáváme práci navíc ( jako výpomoc druhé směny, buď z důvodu nemoci a nebo z důvodu akce).Vždy ale 12 hodinovou směnu.. Vždy když je nám tato práce nařízena je nám řečeno že zaměstnavatel má právo nařídit 150 hodin ročně navíc.To vím taky ale vím že i zaměstnanec má právo na odpočinek mezi směnami. Prosím jak zní přesně zákon. Musíme opravdu pracovat navíc 12 hodin třeba 4 dny v celku 1 den volno a pak zase na svoji směnu? Chodíme i na školení ve svém volnu.To máme zaplaceno jako přesčas a nebo se tím vyrovná státní svátek. Též státem uznávané státní svátky si musíme napracovat. Pracujeme prý na krátký a dlouhý týden a prý by nám chyběly hodiny do odpracovaného fondu. Pracovní doba je vždy od 7-19.hod. po - ne. Děkuji předem za odpověď

Dobrý den,

ustanovení § 90 zákoníku práce stanoví, že zaměstnavatel je povinen rozvrhnout pracovní dobu tak, aby zaměstnanec měl mezi koncem jedné směny a začátkem následující směny nepřetržitý odpočinek po dobu alespoň 11 hodin, tento odpočinek může být výjimečně zkrácen až na 8 hodin. Zaměstnavatel může práci přesčas nařídit jen výjimečně a v maximálním rozsahu rozsahu 8 hodin týdně.