Pracovněprávní nároky: Čerpání dovolené po dnech

Dovolená

Dobrý den, podala jsem výpověď s 2 měsíční lhůtou, takže v zaměstnání skončím 30.června 2018. Máme ale přes 10 dní nevyčerpané dovolené. Zaměstnavatel mi chce dovolenou dávat vždy po dnech, to se mi ale nelíbí. Jak je to s čerpáním dovolené ze zákoníku práce s čerpání dovolené 2 týdny v celku, když končím v zaměstnání. Děkuji za informaci

Vážená paní,

Dle § 217 zákoníku práce je dobu čerpání dovolené povinen zaměstnavatel určit podle písemného rozvrhu čerpání dovolené vydaného s předchozím souhlasem odborové organizace a rady zaměstnanců tak, aby dovolená mohla být vyčerpána zpravidla vcelku a do konce kalendářního roku, ve kterém právo na dovolenou vzniklo. Při určení rozvrhu čerpání dovolené je nutno přihlížet k provozním důvodům zaměstnavatele a k oprávněným zájmům zaměstnance. Poskytuje-li se zaměstnanci dovolená v několika částech, musí alespoň jedna část činit nejméně 2 týdny vcelku, pokud se zaměstnanec se zaměstnavatelem nedohodne na jiné délce čerpané dovolené. Druhou možností krom vyčerpání, pokud toto není pro neshody mezi Vámi a zaměstnavatelem možné, je postup dle § 222 odst. 2 zákoníku práce s tím, že Vám zbylou dovolenou zaměstnavatel proplatí.