Pracovněprávní nároky: Čerpání dovolené po skončení RD

Dovolená

Dobrý den.mam dotaz ohledně dovolené ta tok 2016.byla jsem od 14.5 2016 do 28.11 2016 na mateřské dovolené a vyšel mi nárok na 16,5 dni dovolené.Bohuzel jsem si zadost na proplacení podala již pozdě.Jsem ted ma RD do června 2019.u zaměstnavatele jsem za zamestnana ma dobu neurčitou.mam tedy pak na těch 16,5 dne pak nárok i po skončení RD? Jakou formou ji mohu následně čerpat?dekuji

Vážená paní,

rodič má nárok na dovolenou za celý kalendářní rok, pokud u zaměstnavatele odpracoval v kalendářním roce alespoň 60 dnů, a to za podmínky nepřetržitého trvání pracovního poměru u téhož zaměstnavatele. Za výkon práce se z hlediska nároku na dovolenou považuje mj. i mateřská dovolená, tzn. že i v případě mateřské dovolené má zaměstnankyně právo na plnou poměrnou část nevyčerpané dovolené (dovolená se nekrátí). Požádá-li matka zaměstnavatele o poskytnutí dovolené tak, aby bezprostředně navazovala na mateřskou dovolenou, je zaměstnavatel povinen její žádosti vyhovět. Proplácení dovolené je možné pouze v případě skončení prac. poměru. U zaměstnankyně čerpající mateřskou a rodičovskou dovolenou se dovolená posunuje na dobu, kdy skončí překážka v práci (těhotenství) a zaměstnavatel poté nařídí, popř. se dohodne na vyčerpání zbylé dovolené.