Pracovněprávní nároky: Čerpání dovolené před ukončením PP

Dovolená

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, na kolik dní mám nárok na dovolenou, když už teď mi běží 2-měsíční výpovědní lhůta, která končí 31.7.2018. Klasickou dovolenou máme standartně 20 dní za rok, letos jsem si ještě žádnou nevybral. Od 16.7.2018 máme plánovanou celofiremní dovolenou na 3 týdny, jde mi o to, že bych si chtěl vybrat dovolenou i ten týden před ní 9.7.-13.7.2018. Ještě k tomu mám cca 60 hodin přesčasů k dobru, které si myslím, že bych mohl pro ten týden využít, když by nestačila dovolená. Mám na to nárok? Započítává se ošetřování dítěte a pracovní neschopnost,kterou jsem měl kvůli úrazu (3 týdny, nejedná se o pracovní úraz) do odpracovaných dnů? Předem děkuji za odpověď. TB

Dobrý den,

ošetřování člena rodiny se za výkon práce nepovažuje, doprovod dítěte k lékaři se považuje za odpracovaný den.

Vyčerpat dovolenou by měl obecně zaměstnavatel umožnit před ukončením pracovního poměru, pokud mu to neumožňují např. provozní důvody, je možné nevyčerpanou dovolenou i proplatit, tedy poskytnout náhradu mzdy nebo platu bez čerpání pracovního volna.

Dále zákoník práce § 221 umožňuje, aby si i v případě skončení (jednoho) pracovního poměru mohl zaměstnanec za stanovených podmínek dovolenou resp. její zbývající část vyčerpat po skončení dosavadního pracovního poměru tedy již v novém zaměstnání. Dosavadní a nový pracovní poměr na sebe musejí bezprostředně navazovat. O převedení dovolené musí zaměstnanec požádat a zaměstnavatelé se mezi sebou musí dohodnout.

S pozdravem,