Pracovněprávní nároky: Čerpání dovolené před ukončením smlouvy na dobu určitou

Dovolená Pracovní smlouva

Dobrý den, k poslednímu květnu tohoto roku mi vyprší smlouva na dobu určitou. Bylo mi řečeno, že se mnou počítají, ale zbývají dva týdny do konce měsíce a nová smlouva stále nikde. Ve firmě chci opravdu skončit ke stanovenému datumu a zbývají mi ještě 2 dny dovolené. Ještě jsem nikomu také neřekla že končím, ale mohu si vybrat ty dva dny dovolené? Prostě ty dva poslední dny nepřijít do práce? Hrozí mi nějaký postih. Nový nástup mám ihned od 1. v jiné firmě. Nebo pokud mi nadřízená dovolenou na poslední dva dny odsouhlasí, je možné, že by mi ji mohli zrušit? Vím, že pokud by mi ji chtěli zrušit museli by mi dát vědět 14 dní písemně předem. Děkuji předem za odpověď.

Dobrý den,

vyčerpat dovolenou by měl obecně zaměstnavatel umožnit před ukončením pracovního poměru, pokud mu to neumožňují např. provozní důvody, je možné nevyčerpanou dovolenou i proplatit, tedy poskytnout náhradu mzdy nebo platu bez čerpání pracovního volna. Dále zákoník práce § 221 umožňuje, aby si i v případě skončení (jednoho) pracovního poměru mohl zaměstnanec za stanovených podmínek dovolenou resp. její zbývající část vyčerpat po skončení dosavadního pracovního poměru tedy již v novém zaměstnání. Dosavadní a nový pracovní poměr na sebe musejí bezprostředně navazovat. O převedení dovolené musí zaměstnanec požádat a zaměstnavatelé se mezi sebou musí dohodnout.

Co se týká Vašeho druhého dotazu(tedy nepřijít do práce) - obecně se takovéto jednání nedoporučuje, jelikož toto jednání může zaměstnavatel brát jako hrubé porušení pracovní kázně a mohl by po Vás požadovat např. náhradu za nedodělanou práci apod.

S pozdravem,