Pracovněprávní nároky: Čerpání dovolené při ukončení pracovního poměru

Dovolená

Dala jsem výpověď bez udání důvodu, prac. poměr ukončím po dvouměsíční lhůtě 30.6.2016. Zaměstnavatel mi nechce umožnit čerpat poměrnou část dovolené s tím, že mi ji proplatí. Já preferuji alespoň část dovolené vybrat, nemám ji však na toto pololetí naplánovanou. Může mi zaměstnavatel "vnutit" proplacení dovolené?

Dobrý den,

čerpání dovolené určuje zaměstnavatel po předchozí domluvě se zaměstnancem. Při ukončení prac. poměru má zaměstnavatel několik možností, jak naložit s nevyčerpanou dovolenou. Její vyčerpání může zaměstnavatel zaměstnanci nařídit. Stejně tak ovšem může preferovat její proplacení, a to z důvodu naléhavého zájmu (např. nesežene za Vás náhradu).