Pracovněprávní nároky: Čerpání dovolené za přesčasy

Práce přesčas

Dobrý den, pokud mám uděláno za měsíc 60 hodni přesčasu a vedoucí mi ze dne na den řekne abych byl zitra doma jako náhradní volno má na to nárok kydž nebudu souhlasit? A kolik dnů mi může nařídit dovolené a jak dopředu mi ji musí říci? Děkuji

Dobrý den,

tento postup není v souladu s ustanoveními zákoníku práce. Zaměstnavatel má povinnost písemně oznámit dobu čerpání dovolené zaměstnanci minimálně 14 dní dopředu, je možné se dohodnout na kratší době, ale pouze se souhlasem zaměstnance. Lze také, aby zaměstnanec požádal o dovolenou (kdykoliv) a v případě souhlasu zaměstnavatele mu byla poskytnuta.Dovolenou by Vám zaměstnavatel měl nařizovat tak, abyste vyčerpal veškerou dovolenou, na kterou Vám vznikl nárok. Tedy i celou najednou. Alespoň jedna část této dovolené by měla tvořit dva týdny vcelku, pokud se nedohodnete jinak.