Pracovněprávní nároky: Čerpání nemocenské po ukončení pracovního poměru

Nemocenská

Jsem účetní a mám případ.. Paní skončil pracovní poměr na dobu určitou k 31.12. 2016. Od 2.1. 2017 je v pracovní neschopnosti . Mám za to, že sice má ochrannou lhůtu 7 dní kdy může donést neschopenku, ale od zaměstnavatele už žádné peníze nedostane a od státu dostane nemocenskou až od 15 dne.. Mxslím to takto dobře.

Vážena paní,

vzhledem k tomu, že ke vzniku dočasné pracovní neschopnosti došlo až po zániku pracovního poměru, nemá zaměstnanec nárok na vyplacení náhrady mzdy od zaměstnavatele. Protože však došlo ke vzniku dočasné pracovní neschopnosti v tzv. ochranné lhůtě, náleží zaměstnanci nemocenské dle § 15 odst. 1 zákona č. 187/2006 Sb, o nemocenském pojištění, v platném znění.

Toto nemocenské bude zaměstnanci vypláceno po 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti, tedy od 15. dne, takže je to přesně tak jak píšete.