Zdraví: Chybná diagnoza

Pochybení lékaře

Dobrý den. Dne 1.9.2015 můj manžel (47 let) navštívil svého obvodního lékaře s tím, že ho pálí na hrudi. Dr. mu předepsal ATB na zánět průdušek. Druhý den manžela postihl silný srdeční infarkt. Resuscitace probíhala 50 min. Záchranka odvezla manžela do Jihlavy do kardiocentra, kde mu dali stent a vrtulníkem ho převezli do třebíčské nemocnice na ARO. Tam manželovi v důsledku dlouhodobého nedostatku kyslíku začaly kolabovat ledviny, játra, plíce, nastal otok mozku. 10 dní byl manžel v bezvědomí. Poté otevřel oči, ale vědomí nenabyl. Od té doby leží v coma vigile. Na ARU po 14 dnech řekli nerozšiřovat léčbu a převezli ho na JIP, tam manželovi zachránili ledviny, játra, zbavili ho infekcí, dýchá přes tracheo a krmí ho sondou. Manžel nyní leží na DIOP s diagnózou coma vigile. Nereaguje na nic, nefixuje ani pohled. Máme spolu 4 děti ve věku 3, 5, 13 a 15 let. Každý den za manželem jezdím, zkoušíme bazální stimulaci, ale prognóza doktorů je velmi špatná. Mluvila jsem s několika doktory, kteří manžela ošetřovali a všichni se divili co si to obvodní lékař vymyslel za diagnózu, když manžel neměl ani kašel ani horečky. Jakákoliv bolest na hrudi je prý znak srdečních problémů. Před půl rokem byl manžel na preventivní prohlídce. Nebyla jsem u toho, takže nevím jistě. Ale manžel se nezmínil, že by mu natočil EKG. Vzali mu krev a zjistili zvýšený cholesterol na což dostal léky. Víc doktora nezajímalo. Mám nějakou šanci, aby tento obvodní lékař byl potrestán za svojí špatnou práci díky které je můj manžel a otec čtyř dětí, už více než dva měsíce v kómatu a pokud neumře, bude takto "žít" třeba i několik let?Zatím nemám vyřízené opatrovnictví, takže si nemohu zažádat ani o výpis lékařských úkonů.Děkuji moc za Vaši reakci.S pozdravem. Jarmila K. Velká Bíteš

Dobrý den,

především mi dovolte vyjádřit politování nad celou Vaší situací a popřát Vám, aby vše ze zdravotního hlediska dopadlo co nejlépe.

Co se týče odpovědnosti obvodního lékaře, nedisponuji potřebnými odbornými znalostmi. Nezdá se mi, že by každá bolest v hrudní oblasti ukazovala na srdeční potíže, ale asi bych v takových případech očekával přinejmenším obezřetnost ze strany lékaře. Záležet bude na okolnostech případu, např. i na lékařské dokumentaci. , z toho co uvádíte je možné, že obvodní lékař při vyšetření Vašeho manžela nepostupoval s náležitou odbornou úrovní. V důsledku toho poté mohlo dojít k tak silnému infarktu. K prokázání zavinění lékaře bude pravděpodobně nutné nechat si vypracovat lékařský posudek, ze kterého bude patrné, že lékař nepostupoval správně a že v důsledku toho došlo ke škodě na zdraví a že v případě, že by lékař postupoval správně, že by k újmě na zdraví nedošlo.

Ve svém příspěvku píšete, že by měl být lékař potrestán. Toto se dá chápat ve dvou rovinách. Především můžete po lékaři požadovat náhradu újmy na zdraví, a to pokud bude prokázáno právě jeho zavinění. Máte však také možnost na lékaře podat trestní oznámení, neboť je možné, že jeho jednání naplní znaky trestného činu ublížení na zdraví z nedbalosti. Vyšetřování tohoto již je poté v rukou orgánů činných v trestném řízení.

Pokud byste měla zájem o pomoc s vymáháním náhrady škody po lékaři, můžete se obrátit na nás. K podrobnému posouzení Vašeho případu bychom však potřebovali veškeré podklady a ideálně také již lékařskou dokumentaci.

Zpět do Zdraví