Reklamace/e-shopy: Chybná dodávka materiálu

Chybná dodávka zboží

Dobrý den, mám dotaz týkající se komplikací s pokládkou podlah v rámci komplexní rekonstrukce bytu. Rozhodljsme se položit v téměř celém bytě 65 m kamenný koberec. Materiál pro tuto pokládku byl odebírán od 2 různých společností, pokládku manžel, který je podlahář realizoval sám. Jedna ze společností nám však vydala chybně objednanou chemii na zakončení koberce tzv.plnič pórů - jeden ze čtyř objednaných kyblíků obsahoval jiný materiál, čehož jsme si před pokládkou nevšimli. Manžel provedl aplikaci na již správně položené kamínky a ve dvou místnostech vůbec nedošlo k vytvrzení, podlaha stále lepila a velmi zapáchala. Doporučili nám přetřít správným materiálem, ktrý nám poskytli zdarma, problém však stále přetrvál ( lepení, zápach), podlaha navíc v místech, kde byla nesprávná aplikace zežloutla a vytvořily se fleky. Museli jsme tedy cca po týdnu řešení situace přistoupit k odsekání kamenné podlahy a nyní máme objednán vynil. Máme v takovém případě nárok na náhradu vzniklé škody? A v případě že ano, můžeme nárokovat i práci manžela, který ji pochopitelně sám sobě nefakturoval? Cena kamenné podlahy s prací byla cca 80 tis. Kč, cena vybourání cca 10 tis. Kč, cena za novou podlahu s prací cca 60 tis. Kč. Kterou z těchto částek je možné nárokovat? Velmi děkuji za vaši reakci.

Dobrý den,

v daném případě došlo k porušení kupní smlouvy, neboť dodaný materiál zjevně neodpovídal tomu, co bylo ujednáno. V tomto případě samozřejmě máte kromě práv souvisejících s dodáním odpovídajícího materiálu (§ 2106 a násl. zákona č. 89/2012, občanský zákoník) také právo na náhradu škody v souladu s § 1925 občanského zákoníku.Škoda se nahrazuje uvedením do předešlého stavu. Není-li to dobře možné, anebo žádá-li to poškozený, hradí se škoda v penězích.

Vedle škody na majetku se hradí také ušlý zisk.Ve Vašem případě je možné požadovat náhradu škody ve výši ceny znehodnoceného materiálu i hodnotu práce, která byla kvůli dodání vadného materiálu a chybnému doporučení vynaložena jak na pokládku podlahy, tak následně na její nezbytné odstranění. Hodnota vynaložené práce může být vyjádřena ve formě ušlého zisku, potom by se výše škody odvíjela od výše zisku, kterého by jinak bylo dosaženo za obdobnou práci.Podle Vašeho vyčíslení byste tedy měli právo na náhradu škody ve výši ceny kamenné podlahy s prací a nákladů na vybourání, tedy 90.000,- Kč. Nicméně je třeba též posoudit, zda jste nemohli vzniklé škodě vlastním přičiněním zabránit, například bylo-li z informací u dodaného materiálu patrné, že tento materiál je pro dané použití nevhodný. V tom případě by Vám právo na náhradu takové škody nenáleželo.