Pojišťovny: Dávky a penále za zdravotní pojištění

Pojištění

Dobrý den,2.1. jsem dostala výpověď ve zkušební době a to na 31.1. Ale 16.1, jsem onemocněla a nemoc trvala do 17.4.Nyní mám problémy se zdravotní pojišťovnou, že jsem dlužník, protože jsem od 1.2. nezaplatila zdravotní pojištění, protože mě zaměstnavatel odhlásil. Přitom nemocenské dávky jsem celou dobu pobírala.Musím zaplatit dávky a penále? Bylo mi řečeno, že jsem se měla přihlásit na Úřad práce. Tam jsem v té době volala a řekli mi, že dokud marodím, tak se přihlásit nemůžu. Dále mi má pojišťovna, kde jsem pojištěna na denní odškodné nechce dávku vyplatit, protože jsem prý od 31.1.nezaměstnaná. Jak to tedy je? Děkuji

Vážená paní,

ačkoli je to nešťastné, zdá se zmiňovaný postup úřadů správný. Problém je zejména v tom, že jste byla ve zkušební době a zákon Vás tak chrání mnohem méně. Váš pracovní poměr skutečně skončil k 31. 1. a od té doby jste nezaměstnaná. V pracovní neschopnosti se zároveň nemůžete evidovat na ÚP. Není úplně běžné, že Vám zaměstnavatel zruší pracovní poměr ve zkušební době a ještě Vás nechá bezmála měsíc odpracovat. V této situaci bude bohužel nutné zaplatit dlužné zdravotní a sociální případně penále.

S pozdravem Vaše nároky.cz