Pracovněprávní nároky: Dlouhodobá pracovní neschopnost

Nemocenská

Dobrý den, chtěla bych Vás požádat o vyjádření k tématu dlouhodobé pracovní neschopnosti, tentokráte z druhé strany. Jestliže mi odejde pracovnice do dlouhodobé pracovní neschopnosti (nejedná se o nemoc, snaží se otěhotnět-nedaří se), vrátí se na pár dnů zpět po roce do zaměstnání (protože musí) a opět ze stejného důvodu nastoupí na dlouhodobou pracovní neschopnost, co mohu dělat jako zaměstnavatel? Za dlouhodobou pracovní neschopnost se nedaří nalézt pracovní sílu a situace již začíná být na pracovišti velmi vážná co do zatíženosti ostatních pracovníků. Jedná se o velmi nepříjemnou situaci pro zaměstnavatele. Má také zaměstnavatel nějaká práva? Děkuji za opověď.

Vážená paní

Pokud je zaměstnankyně uznána dočasně práce neschopnou z relevantního důvodu, smí jí zaměstnavatel dát výpověď pouze v případě, že se ruší, nebo stěhuje. Je možné podat návrh na OSSZ o přezkoumání zdrav. stavu zaměstnance, zda tento není v prac. neschopnosti neprávem.