Pracovněprávní nároky: Dorovnání mzdy po přeřazení na méně placenou pozici

Mzda Přeřazení na jinou pracovní pozici

Dobry den. Kdyz mi po pracovnim urazu a naslednem prerazeni na mene placenou pozici budou dorovnavat mzdu , tak by me zajimalo jestli o toto dorovnavani musim zazadat, za jake obdobi pred tim pracovnim urazem se to vypocitava, jestli za posledni mesic nebo tri mesice nebo rok ? A toto dorovnavani plati zamestnavatel nebo pojistovna u ktere je pojisteny ? Dekuji

Dobrý den,

příplatek za převedení na méně placenou práci přísluší přímo ze zákona, zaměstnavatel by jej tedy měl hradit sám od sebe. Tento doplatek přísluší do průměrného výdělku před převedením, přičemž průměrný výdělek se vypočítává z rozhodného období, které představuje vždy předcházející kalendářní čtvrtletí. Náhradu mzdy má tedy vyplácet přímo zaměstnavatel, který však je pro podobné situace pojištěn, a proto ve skutečnosti tuto škodu za zaměstnavatele uhradí pojišťovna.