Pracovněprávní nároky: Dovolená při ukončení zaměstnání

Dovolená

Dobrý den.Byla jsem v PN 3 měsíce (3 roky mám růžovku,měla jsem zraněný prst,brala jsem antb.)Pracuji jako pečovatelka v domově důchodců..Po nástupu do práce mě zaměst.poslal na mimoř.lékařskou prohlídku.Sotva jsem se posadila, řekl mi lékař, že má pro mě dvě možnosti.Buď mi napíše hned že jsem pracovně nezpůsobilá vykonávat svou práci, nebo s podmínkou za 2 měsíce až půjdu do star.důchodu.Zaměstnavatel mi již 2x dal podepsat Dohodu o uk.prac.poměru-to jsem nepodepsala.Teď mě chce zaměst.přeřadit na uklízečku, protože nemohu sloužit noční-nikdy jsem s nimi neměla problémy,nikdy jsme se o tom ani nebavili.Práci uklíz.nemohu přijmout,protože používá spoustu dezinf.a čistících prostředků,které onemocnění růžovky škodí.Nevím jak se bránit,aby mě zaměst.nechal na pozici pečovatelky,kterou už dělám 9 let, a navíc zaměst.dal požadavek na recepci domova, že přijme další pečovatelky do PP.Pokud bych mě donutili skončit, zajímá mě, na kolik dnů dovolené mám nárok ke 30,6,2017.Celoroční dovolená činí 17 dnů.Děkuji Bílá

Dobrý den,

pokud nejste zdravotně schopna vykonávat práci na pozici pečovatelky (zmiňované noční) může Vás zaměstnavatel skutečně přeřadit na jinou pracovní pozici, ovšem pokud nemůžete vykonávat z jiných důvodů ani tuto práci, bylo by nejvhodnější navštívit poskytovatele pracovnělékařských služeb, který může rozhodnout o tom, že tuto práci nemůžete vykonávat a zaměstnavatel má povinnost Vám najít příznivější pracovní pozici. Pokud taková neexistuje, může Vám dát výpověď ze zdravotních důvodů s dvouměsíční výpovědní dobou. V žádném případě Vás nemůže nutit podepsat dohodu o ukončení pracovního poměru. Na dovolenou máte nárok ve Výši 1/12 Vaší roční dovolené za každý odpracovaný měsíc, pokud jste neodpracovala v tomto kalendářním roce alespoň 60 dnů, tak 1/12Vaší roční dovolené za každých 21 odpracovaných dnů.

S pozdravem,

Vašenároky.cz