Ostatní: Exekuce za dopravní nehodu

Exekuce

Dobrý den, chtěli bychom pomoci kamarádovi z jižní Moravy (okres Hodonín). V zapůjčeném autě následkem smyku, bez alkoholu, způsobil dopravní nehodu, přičemž porazil člověka a poškodil ho na zdraví. Tento člověk chce po něm nyní půl milionu odškodného (částka je již úředně přisouzena). Našemu kamarádovi již obstavili výplatu, pozemky, dům... Přišly mu dva dopisy od exekutorského úřadu, což si myslím, že je až poslední fáze, ne? Přece mu měl přijít nejprve dopis od pojišťovny, která měla vyplatit pojištění z povinného ručení zapůjčeného auta. Ale tento dopis přišel asi jen majiteli auta. Bohužel neznáme všechny informace. Kamarád tvrdí, že má k dispozici jen dva dopisy - od exekutorského úřadu. Nevíme, jak kamarádovi dobře poradit: zda se může obrátit na nějakou bezplatnou právní poradnu v okresu Hodonín... nevíme, jakou. Nebo zda kamarád může vyhlásit osobní bankrot - u koho a pomůže mu to nějak? Nebo zda si může kamarád ve své obci zažádat o obecního právníka... existuje taková možnost pro každou obec vůbec? Exekutorský úřad chce po kamarádovi vysoké částky. Jak má kamarád postupovat a jak se ze situace krok za krokem dostat, když má všechen majetek obstavený? Omlouvám se za nedostatek přesnějších údajů. S pozdravem Věra Slabá, Praha.

Dobrý den,

pojistné plnění z povinného ručení se vyplácí až na základě šetření pojišťovny, a to pojistníkovi vozu. Vhodné by tedy bylo se obrátit na vlastníka vozidla, který by měl náhradu škody vymáhat po pojišťovně, pokud zde nejsou dány důvody, pro které pojišťovna náhradu škody nemá povinnost uhradit.

V případě, že odškodné za způsobenou újmu bylo již přisouzeno a Váš známý v soudem dané době nesplnil povinnost danou mu rozsudkem předmětnou sumu zaplatit, může se protistrana obrátit na exekutora, který zahájí řízení ve věci vymáhání pohledávky. Toto může být provedeno několika způsoby, ovšem vždy s přihlédnutím k efektivitě a přiměřenosti. Nejčastějším způsobem řešení exekuce je rozprodej majetku povinného. Je také možné podat insolvenční návrh s tím, že se tímto exekuce pozastavuje do rozhodnutí o insolvenci a věřitelé posléze své právo uplatňují u insolvenčního soudu (toto je ovšem možné pouze v případě, že dlužník má více věřitelů). Lze se také odvolat proti exekuci (toto ovšem exekuci nezastaví, pouze zamezí rozprodeji věcí).

S pozdravem

Vaše nároky.cz

Zpět do Ostatní