Pracovněprávní nároky: Finanční odškodnění při nemoci z povolání a ID

Nemoc z povolání

Dobry den,bratr ma nemoc ze zaměstnání a ma dokonce plny invalidni duchod ma narok na financni odskodneni a v jake vysi a jak se tato situace resi.

Dobrý den,

v souvislosti s uznáním nemoci z povolání vznikají nároky za bolestné, ztížení společenského uplatnění, ztrátu na výdělku po dobu a po skončení pracovní neschopnosti, popřípadě jiné náklady, které vznikly v souvislosti s léčbou – doprava do zdravotnických zařízení, nákup léků apod. Výši bolestného a ztížení společenského uplatnění stanovuje nařízení vlády pro každé jednotlivé onemocnění/úraz zvlášť ve formě bodů, přičemž za každý bod přísluší 250 Kč. Náhrada za ztrátu na výdělku po dobu pracovní neschopnosti přísluší zaměstnanci ve výši rozdílu mezi průměrným výdělkem před vznikem škody způsobené pracovním úrazem nebo nemocí z povolání a plnou výší náhrady mzdy a plnou výší nemocenského. Náhrada za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti nebo při uznání invalidity přísluší zaměstnanci ve výši rozdílu mezi průměrným výdělkem před vznikem škody a výdělkem dosahovaným po pracovním úrazu nebo po zjištění nemoci z povolání s připočtením případného invalidního důchodu pobíraného z téhož důvodu. Stanovení přesné výše těchto náhrad je vždy velmi individuální, a proto nelze konkrétní částku určit ani odhadem.