Právo na vaší straně

Bydlení: Firma nám zatajila skryté vady bytu

9.10.2018

Skryté vady nemovitosti

Dobrý den, koupili jsme starý být před rekonstrukcí od firmy, která nám zároveň bude byt rekonstruovat (smlouva o koupi bytu, smlouva o dilo). Firma nám udělala plány a na jejich základě rozpočet. Při průběhu řízení o stavebním povolení jsme zjistili, že pod podlahami je zhruba metrový prostor, o kterém nám prodávající neřekl. Samozřejmě tento prostor nám znemožňuje realizovat podlahy a topení, které byly navrženy v plánech, a podstatným způsobem navyšuje rozpočet. Je toto skrytá vada? Dále nám projektant v plánech navrhl snížení stropů a sádrokartonové pohledy, ale neověřil si, zda tyto pohledy je možné z hlediska bezpečnosti realizovat. Po rozporování žádosti o povolení naší sousedkou (která je architektkou) nad námi jsme nechali udělat statický posudek. Z posudku jasně vyplývá, že pohledy nejsou možné z důvodu nosnosti a prověšení stropů. Pro nás to znamená další velká částka, která navyšuje rozpočet v řádech stovek tisíc korun. Není povinností firmy, která nám zpracovává projekt na rekonstrukci, řádně ověřit, zda vůbec navržené plány jsou realizovatelné? Můžeme se nějak bránit? Jak máme postupovat?

Dobrý den,

pravděpodobně se bude jednat o skrytou vadu, jelikož nebylo možné s vynaložením obvyklé pozornosti poznat při uzavření smlouvy, že je pod podlahami prostor. Zároveň, pokud Vám společnost připravovala plány již před koupí, je možné, že o vadě sama věděla a zatajila Vám ji.

Stejně tak pokud jste si byt kupovali s tím, že jej zrekonstruujete podle plánů, které společnost vytvořila, a nyní se ukázalo, že to nebude možné, jedná se o vadu.

Dále musíme rozlišit, zda se jedná o vadu, na základě které dojde k podstatnému porušení smlouvy či k nepodstatnému. K podstatnému porušení dojde, pokud se jedná o vadu, o které prodávající ví nebo musí rozumně předpokládat, že v případě jejího výskytu by kupující smlouvu neuzavřel a věc si nekoupil. Ve Vašem případě, jelikož náklady se vlivem této vady značně zvýší a pokud byste o této vadě věděli předem, je možné, že by ke koupi nedošlo, by se mohlo jednat o podstatné porušení smlouvy. Poté byste mohli žádat, pokud vezmeme v potaz Vaši situaci, odstranění vady opravou věci, přiměřenou slevu z kupní ceny či odstoupení od smlouvy.

Zpět do Bydlení