Pracovněprávní nároky: Fond pracovních hodin

Pracovní doba

Dobrý den, pracuji ve firmě kde děláme kratáký a dlouhý týden dvanácti hodinové směny a o víkendu jedenácti hodinové směny. Majitelka nám řekla že od ledna neplníme fondy i když pracujeme pořád stejně a že nám to strhne vše co dlužíme z výplaty. Např. v květnu byl podlé pracovního kalendáře fond 184 a mi odpracovali jen 171. a tak to šlo od ledna. Jak tedy funguje pracovní fond hodin? Moc děkuji Jirkovská

Vážená paní Jirkovská,

zaměstnavatel je dle Zákoníku práce povinen vypracovat písemný rozvrh pracovní doby a seznámit s ním zaměstnance, v případě konta pracovní doby, nejpozději 1 týden před začátkem období. Jestliže dodržujete tento rozvrh zaměstnavatele, není zde důvod, aby docházelo k nějakým sankcím. Konkrétní nastavení konta pracovní doby je většinou záležitostí vnitřních předpisů zaměstnavatele případně konkrétní pracovní smlouvy. Jak funguje konto pracovní doby, je dále popsáno v § 86 a následujících Zákoníku práce. Jestliže by Vám zaměstnavatel krátil mzdu, ve výše uvedené situaci, neváhejte se na nás obrátit a zadat nám případ.

S pozdravem Vaše nároky.cz