Pracovněprávní nároky: Hmotná odpovědnost

Spor se zaměstnavatelem

Dobrý den, přítelkyne pracovala v trafice se smlouvou na dobu neurcitou s hmotnou zodpovednosti a udajne se tam ztratilo zboží za 8000kc. Okamžitě dostala výpoved a posledni výplata což bylo 10000kc ji nepřišla na ucet ale vedouci ji predal osobne ale dostala jen 2000kc. Chci se zeptat jestli na toto ma právo. Děkuji

Pěkný den,

v případech uzavření hmotné odpovědnosti je vždy nutné vědět přímo, jak byla ustanovena, což z Vašeho dotazu bohužel nevyplývá. Obecně pokud Vaše přítelkyně podepsala hmotnou odpovědnost, pak ručí neomezeně. A zaměstnavatel má tedy právo na náhradu celé částky. Možnost vyvinit se v případě, že žádnou povinnost neporušila, je pokud Vaše přítelkyně sama prokáže, že škodu nezpůsobila. Jinak platí, že odpovídá zaměstnavateli za ztrátu na svěřených hodnotách a zaměstnavatel po ní může v takovém případě požadovat náhradu škody, aniž by musel prokázat, že ji zavinila.