Pracovněprávní nároky: Hmotná odpovědnost ve zkušební době

Pracovní smlouva

Dobrý den, bylo mi řečeno, že ve zkušební době nemám podepisovat hmotnou zodpovědnost. Že, když se ve zkušební době teprve všechno učím, tak, že hmotnou odpovědnost mám podepsat až po ukončení zkušební doby. Do skončení zkušební doby je prý nesmyslné hmotnou odpovědnost podepisovat, neboť zaměstnavatelé to na své zaměstnance rádi zkouší a nutí je tak zaplatit různé škody, které v jejich zkušební době vznikly. Je toto tvrzení pravdivé? A zanemná to taky, že, pokud nepodepíšu hmotnou odpovědnost hned při nástupu, práci nedostanu? Děkuji, Hobzová

Vážená paní Hobzová,
bohužel bez znalosti konkrétního zaměstnavatele by ve Vašem případě bylo potvrzení či vyvrácení takovýchto praktik naprosto neoprávněné a zobecňovat danou problematiku tak, aby se vztahovala na větší počet zaměstnavatelů, není možné. V souvislosti s využíváním hmotné odpovědnosti záleží na konkrétním zaměstnavateli, oboru i na samotném pracovním prostředí.

Pokud se jedná o zaměstnavatele, u kterého je oprávněné žádat po zaměstnancích podepsání hmotné odpovědnosti, je takový zaměstnavatel povinen zajistit, aby Vám bylo umožněno o svěřené hodnoty zodpovědně pečovat. Zároveň je však možné, že pokud si nepodepsání hmotné odpovědnosti věcně nezdůvodníte, může být tímto konáním naplněn i jeden ze zákonných výpovědních důvodů (§ 52 písm. f zákoníku práce) a pracovní poměr by tak mohl být rozvázán i mimo zkušební dobu, natož pak v ní.

Prosím, mějte však na zřeteli, že jsme uvedli pouze velice obecnou odpověď, na konkrétní posouzení (např. zdali je ve Vašem případě od zaměstnavatele oprávněné požadovat po zaměstnancích hmotnou odpovědnost nebo nikoliv) a řešení Vašeho případu nemáme dostatek informací.

S pozdravem

Vašenároky.cz