Ostatní: Inflace koruny

Ostatní

Dobrý den,potřebuji poradit ve věci bývalé a současné hodnoty věci v Kč. Se známým jsme se dohodli v roce 1991 a koupili zařízení, které jsme společně používali s tím, že to platil jeden z nás a dohoda zněla, že až bude ten kdo to platil chtít vrátit, bude mu částka vrácena. Tato situace nastala letos, ale nemůžeme se shodnout na současném peněžním vyjádření hodnoty 55.000,- Kč v roce 1991 a dnes. Existuje nějaký koeficient hodnoty koruny v závislosti na čase? Dá se dojít k nějaké objektivně stanovitelné částce?Děkuji za odpověď - Brašnář

Obecně bude záležet, jak jste se dohodli. Jestliže jste domluvili, že bude přihlédnuto ke zhodnocení věci, tak můžete vyjít ze současné hodnoty. Cena věci by se dala určit také tržně, tedy za jakou částku se obvykle prodává. Možností je také hodnotu 55.000,- Kčs v roce 1991 „přepočíst“ k pozdějšímu datu pomocí ukazatele inflace. Na internetu jsou dostupné kalkulátory inflace, které mohou „změnu hodnoty“ spočítat.

Zpět do Ostatní