Stát: Insolvence a vymáhání části hypotéky

Insolvence Hypotéka

Dobrý den,chtěla bych vás poprosit o radu.Byla jsem v insolvenci,kterou jsem řádně splácela splátkovým kalendářem a také prodáním nemovítosti s hypotékou.Kde byla část hypotéky uhrazena prodejem nemovitosti.Problém je v tom,ze na hypotéku jsem měla ručitele a banka vymáha zbylou část hypotéky po ni.Ta mi vyhrožuje,že mě dá k soudu nebo mi ublíží fyzicky. Teď v listopadu mi insolvence skončila a jsem zoufalá z toho co bude. Chtěla bych se tedy zeptat,jestli zbylou část hypotéky budu muset zaplatit. Příjde mi,že jinak v takovém případě nemá osobní bankrot smysl.Budu tam,kde jsem byla Děkuji K.

Vážená paní,

v případě, kdy Vaše známá ručila za Vaši hypotéku a Vy jste byla vyzvána, abyste tuto plnila a v přiměřené době jste plnit nezačala, má banka právo požadovat splacení dluhu po ručitelce. Výše dluhu se odvíjí dle toho, jak moc byla banka uspokojena prodejem nemovitosti, popř.

jiného zajištění. Neuspokojený dluh poté může vymáhat po ručitelce. Této posléze vzniká regresivně nárok vůči Vám, a to podle § 1937 Obč.

zákoníku. Nicméně se jedná o nárok nezajištěný, tím pádem nic nebrání vyhlášení osobního bankrotu, kdy Vám bude vyplácena zákonem daná výše měsíčního příjmu a zbylé příjmy půjdou na splacení dluhů.

S pozdravem

Vaše nároky.cz

Zpět do Stát