Pracovněprávní nároky: Jak postupovat při zdravotních problémech

Ostatní

Dobrý den, od Vánoc minulého roku mám zdravotní problém s jazykem.Dvakrát po jednom měsíci jsem byl nemocný,ale do práce jsem se vždy vrátil.Minulý týden jsem se nepohodl s nadřízeným a dopadlo to tak,že jsme se dohodli na výpovědi dohodou a jelikož není jisté,že by můj problém pocházel z práce,tak jsem neudal důvod. Od minulého týdne jsem si vzal na firmu dovolenou do konce měsíce a zbytek sme se dohodli,že mi proplatí. Stále řeším svůj zdravotním problém chodim po doktorech. Rozhoduji se jestli půjdu na ně marodit a nebo se nahlásím na ÚP. A můžu si hledat jinou práci i když mám ten to zdravotni problem? Pracoval jsem jako Montažni dělník-Pracovník dokončeni ve výrobě. Pracoval jsem s chemikáliemi a zinkem.

Dobrý den,

prvně bychom Vás chtěli upozornit, že termín výpověď dohodou zákoník práce nezná. Buď můžete Vy podat výpověď, nebo zaměstnavatel Vám podat výpověď, nebo můžete společně uzavřít dohodu o ukončení pracovního poměru. Samotné dohody pak mohou být nešťastné v tom, že může zaměstnanec přít o nárok na odstupné.

Ve vašem případě by tedy bylo důležité, zda máte zdravotní problémy z práce nebo jinou příčinou. Pokud by byla zdravotní problémy způsobeny prací, kterou jste vykonával, mohlo by se jednat o nemoc z povolání. Nemoc z povolání se potvrzuje na klinice pracovního lékařství. Pokud by Vám byla nemoc z povolání potvrzena, mohl byste mít nárok až na 12 měsíčních platů jako dostupné, což by se však sepsáním dohody mohlo značně zkomplikovat.

Pokud by však Vaše zdravotní problémy vycházela z jiné příčiny. Pak je dohoda u ukončení pracovního poměru dobrým řešením (samozřejmě v případě, že již tuto práci nejste schopen dále vykonávat).

Každopádně ani jedno Vám nebrání v hledání nové práce.