Pracovněprávní nároky: Jak se počítá měsíční fond hodin, když jsou statní svátky

Státní svátek

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak se počítá měsíční fond hodin když jsou statní svátky. V měsíci červenec je daný 160 + 16 , počítá se to stejně i při 12ti hodinovém provozu nebo je tam fond 160 + 24 ? Předem děkuji za odpověď

Dobrý den,

Takzvaný měsíční či roční fond pracovní doby nemá na posuzování problematiky pracovní doby podle zákona práce žádný vliv a slouží jen pro plánování. Zákoník práce tedy neupravuje měsíční či roční fond pracovní doby a nespojuje s nimi žádné právní důsledky. Zákoník práce tudíž ani neurčuje konkrétní pro další právní posouzení směrodatný počet hodin, které by měl být povinen zaměstnanec v konkrétním měsíci či kalendářním roce odpracovat. Odpověď z pohledu práva tedy není jednotná. Obvykle se však výpočet časového fondu odvíjí od týdenní pracovní doby. Tedy pokud je týdenní fond pracovní doby 40 hodin, do časového fondu se připočítá 8 hodin za jeden den svátku (40 / 5), pokud je týdenní fond pracovní doby 37,5 hodin, do časového fondu se připočítá 7,5 hodiny za jeden den svátku (37,5 / 5) a pokud je týdenní fond pracovní doby 38,75 hodin, do časového fondu se připočítá 7,75 hodiny za jeden den svátku (38,75 / 5).

S pozdravem

Vaše Nároky.cz