Pracovněprávní nároky: Jiná pozice v pracovní smlouvě

Pracovní smlouva

Dobrý den, rád bych se zeptal: V Říjnu 2016 jsem se zúčastnil výběrového řízení v podniku na pozici strojvedoucí. Po úspěšném výběrovém řízení, lékařských prohlídkách a kurzu strojvedoucího, jsem složil zkoušku před drážním úřadem a získal tak průkaz způsobilosti řízení drážního vozidla. A teď nastává ten problém. Výběrové řízení bylo na strojvedoucího, ale po složení zkoušky nám přinesl zaměstnavatel pracovní smlouvu, ve které bylo napsáno pracovní místo: Strojvedoucí a železničář: O Železničáři nebylo u výběrového řízení ani zmínka, ale protože jim odešlo hodně železničářů, tak to na nás uhráli takto. Kdyby bylo výběrové řízení na železničáře, nikdo z nás by na toto výběrové řízení nešel. Porušil tím zaměstnavatel nějaká pravidla a jak se případně proti tomuto bránit? Děkuji za odpověď. Roženek

Vážený pane Roženku,

Vzhledem k tomu, že zákoník práce neobsahuje úpravu nepoctivého jednání při uzavírání pracovní smlouvy, tedy předsmluvní odpovědnost, použijí se v této situaci ustanovení občanského zákoníku. Pokud tedy strany v jednání o pracovní smlouvě dospějí tak daleko, že uzavření pracovní smlouvy je velmi pravděpodobné a jedna strana bez spravedlivého důvodu jednání ukončí, vznikne poškozené straně nárok na náhradu škody. Tato odpovědnost se vztahuje na obě strany, tedy jak na potencionální zaměstnance, tak na případné zaměstnavatele. Pokud jste tedy počítal s tím, že budete konat pouze práci strojvedoucího a práce železničáře nikde uvedena nebyla a tato je natolik odlišná od práce, jež byla předmětem výběrového řízení, lze pracovní smlouvu odmítnout podepsat, a nebo se vynasnažit se zaměstnavatelem dohodnout na úpravě znění smlouvy.

S pozdravem, Vaše nároky.cz