Pracovněprávní nároky: Kdy vzniká nárok na dovolenou

Dovolená

Dobrý den! Chtěla jsem se zeptat od kdy sta jakých podmínek mi vzniká nárok na dovolenou? U svého zaměstnavatele pracuji od roku 2015. Od 25.1.2018 do 1.6.2018 jsem byla v pracovní neschopnosti. Od kdy mi vzniká nárok na dovolenou a v jaké výši? Vedoucí pracovník mi sdělil,že nemám nárok na dovolenou. Děkuji za odpověď .

Dobrý den,

zaměstnanec, který odpracuje u svého zaměstnavatele celý kalendářní rok, má nárok na vyčerpání celé stanovené dovolené avšak v případě,kdy u svého zaměstnavatele odrpacoval pouze určitou dobu kalendářního roku, nemá nárok na celou dovolenou, ale jen na její poměrnou část. Rozhodující dobou pro uznání dovolené je minimálně 60 dní trvání nepřetržitého právního poměru.

Poměrná část dovolené je jedna dvanáctina Vaši dovolené za každý celý odpracovaný kalendářní měsíc. Poměrná část dovolené, tedy jedna dvanáctina Vám také náleží u nového zaměstnavatele. Ale pouze za podmínek, že mezi zaměstnavateli plynule přejdete, co znamená, že zaměstnání na sebe navazuje. Přesně tuto problematiku definuje § 212 zákoníku práce.

S pozdravem

Vaše nároky